Po co się ma działkę? Dla chwili wytchnienia. Dla zagubienia się myślami w grządkach. Dla życia slow. Dla sportu - pod każdą możliwą formą. Dla przyrody. Co do tej ostatniej, trafiliśmy idealnie,
bo w nadleśnictwie Garwolin znajdują się dwa obszary Natura 2000: bliżej Maciejowic - Bagna Orońskie oraz tuż po sąsiedzku - Podebłocie. I to po sąsiedzku dosłownie, bo chroniony obszar obejmuje część naszej działki, tam, gdzie łąka przechodzi w las, by następnie stromym zboczem spaść w głęboki wąwóz.
Dla przypomnienia, Natura 2000 to sieć obszarów, na których specjalną ochroną objęte są dzikie ptaki oraz siedliska przyrodnicze rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
Obszar Natura 2000 Podebłocie to jedno z największych i najlepiej zachowanych mokradeł w pradolinie Wisły położonych na terenie Mazowsza - silnie podtopiona rozległa niecka torfowa, którą urozmaicają pagórkowate wzniesienia (zwane zwydmieniami),Trupia Góra (122,2 m n.p.m. - wiąże się z nią historia-legenda o Tatarach) i Kopcowa Góra (121,4 m n.p.m.). Rzeźba terenu i podłoże sprzyjają powstawaniu rozległych wiosennych wylewisk.
Na obszarze Podeblocia występuje różnorodna roślinność: leśna, zaroślowa, okrajkowa
(na skraju lasu, pól i łąk), szuwarowa i łąkowa. Dobrze zachowany jest kompleks lasów związanychz siedliskami wilgotnymi i bagiennymi: olsy (czyli lasy olchowe, trudno dostępne ze względu na podmokły grunt, gdzie woda stojąca sięga okresowo od kilku do kilkudziesięciu centymetrów),
łęgi olszowo-jesionowe (lasy nad rzekami i potokami) czy grądy porastające zbocza głębokich wąwozów (lasy wielogatunkowe z przewagą grabów i dębów). Wiek niektórych drzew na tym obszarze szacowany jest na ponad 100 lat. Drugim największym elementem szaty roślinnej pod względem zajmowanej powierzchni są zbiorowiska trawiaste. Wśród chronionych gatunków roślin wymienia się kukułkę Fuscha, goździka pysznego, kruszczyka błotnego, mieczyka dachówkowego
i narecznicę grzebieniastą. Gniazdują tu orlik krzykliwy, błotniaki, żurawie, samotniki, bekasy krzyk, słonki i dudki.
fot. Karol Strugała |
Oprócz dzikich ptaków mamy też dziki, które wyjadają nam gruszki (patrz tropy powyżej);
jelenie, które osobiście słyszeliśmy, jak ryczały na jesieni, odpędzając rywali i zalecając się do łań; kuny i łasice, które z obory przegonili robotnicy; zające, które niespiesznie kicają pod lasem.
fot. Karol Strugała |
O tym, że obszar Podebłocia jest niemal dziewiczy, mogą świadczyć również licznie występujące tu porosty. Podobno tam gdzie rosną, jest czyste powietrze. Te trochę grzyby, trochę glony nie przeżyją bowiem w miejscach skażonych, wskazujący tym samym na ogólną kondycję zdrowotną środowiska. Posłużyły nawet do stworzenia specjalnej skali - obserwując typy porostów rosnących na drzewach, można ocenić, jak bardzo zanieczyszczona jest okolica. Strefa I obejmuje centra miast, wysypiska śmieci, autostrady. Strefa VII to idealnie czysty obszar, wolny od smogu, gdzie spotkać można najbardziej wrażliwe gatunki. Na obszarach, gdzie występują porosty, nie tylko odetchniemy pełną piersią, ale na pewno się też nie zgubimy - porosty pomagają odnaleźć drogę zbłąkanym wędrowcom, bo rosną zwykle na północnej stronie kory drzew liściastych. Dobrze wiedzieć, że nasze weekendowe pobyty na działce są prawdziwie zdrowe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz